Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > 27. 11. zavřeno - stávka

27. 11. zavřeno - stávkaVážení rodiče,

v pondělí 27. 11. 2023 se do stávky zaměstnanců ve školství připojí všichni zaměstnanci. Mateřská škola a stejně tak základní škola budou v pondělí zavřené. 

Není to absolutně nic proti vám, rodičům, přestože chápu, že vám to komplikace přinese.

"Proč se chystá stávka učitelů a zaměstnanců ve školství?

Nový návrh ohrožuje především kvalitu vzdělávání.

Pedagogická veřejnost se bouří proti velkým škrtům zaměstnanců škol.

V naší škole máme 2 provozní pracovnice, o které téměř jistě nepřijdeme, ale nechceme, aby se jim snižoval úvazek, nechceme, aby jejich plat stále klesal a nechceme, aby se s nimi přehazovalo jako s horkým bramborem, kdo je vlastně bude platit, jednou na školu, jindy na obec, jindy na někoho úplně jiného.

Vadí nám, že se razantně má omezovat také počet učitelů a dalších pedagogických pozic.

V současném roce nám počet odučených hodin týdně naštěstí neklesne, slučování skupin a propouštění učitelů tedy není nutné, přesto jsme proti omezování dělení hodin nebo nabídky volitelných předmětů na 2. stupni základních škol a na středních školách.

Bojíme se ale o asistentky pedagoga. Ministerstvo chce zachovat inkluzi, ale nechce ji adekvátně financovat. V naší škole a školce chceme pomáhat s učením a rozvojem každého dítěte. To, na co jsme už roky zvyklí a čeho sbíráme plody – individuální přístup a diferencovaná výuka, je nyní v ohrožení.

Právě v malotřídkách hodnotí školní inspekce kvalitu výuky opakovaně jako nejvyšší. A to zejména kvůli individuálnímu přístupu, kterému však plány ministerstva nepřejí. Nechceme se cítit ohrožení v existenci takto malé školy, jakou máme v Jezernici.

Jako škola jsme jednohlasně proti nekoncepčním personálním škrtům ve školství. Chceme udržet podmínky pro kvalitu. Není to v žádném případě nic proti rodičům, naopak, chceme pohnout myšlením politiků právě ve prospěch dětí, třeba zrovna těch z Jezernice.

Jaroslav Mihal, ředitel ZŠ a MŠ Jezernice"